VHS Weekend Wrap-Up – October 30th, 2017

Volleyball:  (Coach Ron Langseth)

Friday– Valdez Over Monroe 25-15, 25-19, 25-19

The Lady Bucs served 91% as a team with Bobbi Mott collecting four ace serves while Carlee Fleming serving 100% and 3 Ace Serves.
Bobbi Mott had 14 Kills with three blocks along with one block for kill.
Alley Seiber had ten kills while Sydnee Johnson added 7.
Linnea Langseth had a team high 31 digs while Jade Watts added 14.  Both Fleming and MacDonald grabbed 12.
This was the Lady Bucs 28th Aurora Conference Win.
Saturday–  Valdez Over Monroe 25-16, 25-15, 25-17
On Saturday the Ladies served 90% as a team.  Linnea Langseth had three ace serves while Mott and Fleming each had two.  Kendall Wesenberg Served a game high 95% with one ace.
Bobbi Mott again lead with 15 Kills, Kassi Howard had 8 Kills while Sydnee Johnson had 6.  Sydnee Johnson led with 9 Blocks with three of those for points.
Linnea Langseth led in digs with a game high 34, Jade Watts and Kaylee MacDonald followed with 12 each.
This was the Ladies 29th Aurora Conference win without defeat, over the coarse of three seasons.
Senior recognition was Friday night.  Linnea Langseth, Bobbi Mott and Kaylee MacDonald are the three lone seniors this season.  Together they have been part of the Varsity program since 2015.  They have together been key players to the Buccaneer Success; Bobbi as a key hitter, Linnea as our defensive specialist and Kaylee as Setter.
JV Volleyball:  (Coach Adam Sharrai)
 
 
Wrestling:  (Coach CT)
 

Buccaneer wrestlers made the best of their long road trip to Seward this past weekend. Those that made the trip wrestled some of their best matches of the season thus far.

Sullivan Holt: 0-3 record on the weekend. However, he showed a lot of fight on the mat after taking some time off the mat due to injury.
Connor Britt: Connor had a great weekend with a record of 2-2. He showed some great improvement throughout the weekend and is ready to wrestle next week at ACS.
JT Ginn: JT had a great weekend picking up three pins coming out with a 3-0 record. JT is beginning to see that hard work in the room pays dividends in competition.
Dustin Woods: Dustin had another great weekend with a record of 3-1. Dustin shows continued hard work in the wrestling room and improvement every match.
 
Swimming Regionals:  (Coach Carl Young)
 

A young Valdez Buccaneer swim team went to regionals and preformed beyond expectations.  Seventy percent of our team are first year high school swimmers, with no seniors so we get to go up from here.  I will let each swimmers numbers express the results.

Swimmer          Event          Best time Before meet         Time at meet
Isaac Clubb       50 Free       27.55                                26.72
Isaac Clubb       100 Free     1:07.16                             1:01.27
Isaac Clubb       100 Breast  1:19.59                             1:16.88

Riley Hodgkins    50 Free      27.68                               26.31
Riley Hodgkins    100 Free    1:03.06                             1:00.90
Riley Hodgkins    50 Back      33.50                              31.41
Riley Hodgkins    100 Back     no time                           1:07.38

Grace Keller        50 Free        28.29                             27.02
Grace Keller        50 Back        32.04                             31.24
Grace Keller        100 Back      1:10.46                          1:07.97
Grace Keller        100 Free       1:05.03                          1:02.26

Victoria Korenev  50 Breast      39.86                            39.04
Victoria Korenev  100 Breast    1:32.52                          1:25.46
Victoria Korenev  100 Free       1:11.60                          1:08.90
Victoria Korenev  200 IM         2:54.59                           2:44.87

Rowan Miller       50 Fly          32.31                              31.62
Rowan Miller       100 Fly         1:14.52                          1:11.08
Rowan Miller       100 Free       1:08.21                           1:06.44
Rowan Miller       100 Back       1:10.98                           1:08.63

Jeffrey Prevost     50 Free         26.51                              25.65
Jeffrey Prevost     100 Free        1:01.93                           57.90
Jeffrey Prevost     50 Breast       34.75                              33.20
Jeffrey Prevost     100 Back        1:10.45                          1:06.96

Anna Price          50 Free           30.59                             28.81
Anna Price          100 Free          1:07.97                          1:07.55
Anna Price           100 Fly           1:22.09                          1:18.98
Anna Price           100 Back         1:17.10                          1:15.02

Chace Randall       50 Fly             27.70                            27.51
Chace Randall       50 Free           25.73                            24.77
Chace Randall       100 Fly            1:04.77                         1:02.08
Chace Randall       100 Breast        1:11.62                         1:08.20

Isaiah Silveira        50 Free            28.00                           26.49
Isaiah Silveira        100 Free           1:04.30                        1:00.72
Isaiah Silveira         200 Free          2:14.88                        2:08.60
Isaiah Silveira         500 Free          6:18.64                        6:01.85

Abagail Sims          50 Free             36.05                           36.91
Abagail Sims          100 Free           1:25.40                        1:24.72

We had 18 finishes in the top 12 so they get to swim on day two.